Aparat Oberon przeznaczony jest do analizy zmian zachodzących w narządach i strukturach histologicznych w celu natychmiastowej oceny stanu organizmu. Ponadto służy do przeprowadzenia dynamicznej kontroli stanu homeostazy, prognozowania etapów leczenia i rozwoju powikłań. Aparat diagnostyczny pozwala lekarzowi istotnie skrócić czas oceny i opisania stanu organizmu jako całościowego systemu. Aparat przeznaczony jest do rejestrowania zmian w narządach i strukturach histologicznych i pozwala:
- uzyskać jakościową ocenę stanu czynnościowego organizmu pod kątem aktualnej analizy,
- sprawdzić skuteczność i wyniki zastosowanych metod terapeutycznych,
- ocenić zdolności adaptacyjne organizmu,
- przeprowadzić analizę dynamiki zmian stanu czynnościowego organizmu w toku leczenia,
- wykryć pierwotne źródło zaburzeń czynnościowych,
- ocenić charakter patologii z wykorzystaniem specjalistycznych systemów,
- ocenić podstawowe czynniki zmienne homeostazy.
Aparat funkcjonuje na zasadzie wzmocnienia sygnału pierwotnego przy rozpadzie struktur metastabilnych. Informację o konkretnym, bieżącym stanie narządów uzyskuje się bezkontaktowo za pomocą czujnika aktywacyjnego opracowanego z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych i układu mikroobwodów. Czujnik wyłapuje słabo zauważalne wahania sygnału, które wybiera z charakterystyk pola zwykłego, statystycznego szumu. Za pomocą mikroprocesora przetwarza je w ciąg cyfrowy, który przekazuje następnie kablem łączącym do komputera.
Momenty magnetyczne przepływów molekularnych w złożonych ośrodkach zbudowanych z komórek nerwowych kory mózgowej tracą pod wpływem zewnętrznego pola elektromagnetycznego swoją pierwotną orientację, co skutkuje rozstrojeniem rotacji struktur elektronów zdelokalizowanych, powodując w nich niestabilne warunki metastabilne, których rozpad odgrywa rolę sygnału pierwotnego.
Z punktu widzenia fizyki aparat przedstawia układ oscylatorów elektronicznych, rezonujących na długościach fal promieniowania elektromagnetycznego, których energia równa jest energii zniszczenia dominujących związków, podtrzymujących strukturalną organizację badanych obiektów.
Aparat pozwala uformować zadaną aktywność bioelektryczną neuronów w mózgu pacjenta, w odróżnieniu od których potrafi selektywnie wzmocnić sygnały, które można tylko z trudem odróżnić od fluktuacji statystycznych (zjawisko rezonansu).
Diagnostyka – aparat przetwarza dane dla następujących ocen:
Charakterystyka punktowa
Na przykładzie przewodu pokarmowego widoczne są miejsca sprawdzone przez aparat w danym narządzie. Kolorowe znaczniki określają obciążenie poszczególnych badanych miejsc narządu.